Online Terapi

Yurt Dışında Yaşayan Türkler İçin Online Terapi

Yazar: Uzm. Psk. Berk Mete1 Şubat 2026 · Son kontrol 1 Haziran 20262 dk okuma

Klinik İnceleme

Uzm. Psk. Mısra İlksen Önder tarafından incelendi

Beykoz Üniversitesi — Klinik Psikoloji YL · BDT, EFT, 16 İleri Düzey BDT Modülü

Son güncelleme: 1 Haziran 2026Yayın: 1 Şubat 2026
Yurt Dışında Yaşayan Türkler İçin Online Terapi

Bu yazıyı paylaş

Bağlantı kopyalandı

Yurt dışında Türkçe psikolojik destek bulmak zorlaşabilir. Göçün kendine özgü psikolojik yükleri için kendi dilinizde destek almanın önemi büyüktür.

Yurt Dışında Yaşayan Türkler İçin Online Terapi

Yurt dışında yaşamak; yeni fırsatlar, farklı kültürlerle temas ve kişisel büyüme getirir. Ancak aynı süreç, pek çok kişi için sessizce taşınan psikolojik yükleri de beraberinde getirir. Dili, kültürü ve dinamikleri bilen birinden destek almak, bu süreçte niteliksel fark yaratır.

Göçün Psikolojik Etkileri

Kültürel kimlik çatışması: Türk kimliğinizi korumak ile yaşadığınız ülkeye uyum sağlamak arasındaki denge sürekli yeniden kurulmak zorundadır. "Ne kadar Türk, ne kadar Alman/İngiliz/Amerikalı olmalıyım?" sorusu yüzeysel görünse de derin bir kimlik gerginliği yaratabilir.

Yas ve özlem: Aile, eski arkadaşlar, tanıdık mekanlar, lezzetler, dil sesi… Bunları bırakmak bir kayıp sürecidir. Toplumda "seçimle gidildi" denildiğinde bu yas görünmez hale gelir; oysa gerçektir.

Aidiyet arayışı: Bir topluluğa tam anlamıyla ait olmak giderek zorlaşır. Ne buradaki gruba tamamen girebilir ne de "evde" tam olarak yerinizi bulabilirsiniz.

İkinci nesil gerilimleri: Yurt dışında doğan veya küçük yaşta gelen çocuklar, iki kültür arasında sıkıştıklarında aile içinde ciddi iletişim kopuklukları yaşanabilir.

Pratik stres yükü: Vize, izin, banka, dil engeli, sağlık sistemi, çocuk okulu… Bunların her biri küçük görünse de birikim halinde tükenme yaratır.

Türkçe Terapi Neden Önemli?

Duygular ilk öğrenilen dilde daha derin yaşanır. İngilizce veya başka bir dilde yetkin olsanız bile, derin duygusal içerikleri, aile dinamiklerini ve kültürel anlamları kendi dilinizde aktarabilmek hem daha hızlı hem de daha derin bir çalışma sağlar.

Terapistin Türk kültürünü içeriden bilmesi de ayrı bir değer taşır. "Aileme nasıl anlatsam?" ya da "Türk toplumunda bu nasıl görülür?" gibi soruların kültürel bağlamı olmadan yanıtlanması güçtür.

Online Terapi: Zaman ve Saat Farkı

Online terapi Türkiye saati dikkate alınarak planlanabilir. Mete Psikoloji seansları Pazartesi–Pazar 09:00–21:00 arasında sunulmaktadır. Pek çok ülkeden Türkiye'ye saat farkı bu zaman diliminde pratik kesişim noktaları yaratır.

Oturumlar güvenli video platformu üzerinden yürütülür. Teknik gereksinim: stabil internet bağlantısı ve mahremiyetinizi koruyan bir alan.

Hangi Konular Çalışılabilir?

  • Göç ve uyum sürecinin yarattığı kaygı ve belirsizlik
  • Kültürel kimlik çatışması ve aidiyet soruları
  • Yalnızlık, özlem ve yas
  • İlişki sorunları (mesafeli çift terapisi dahil)
  • İş yaşamı ve kariyer stresi
  • Depresyon, kaygı bozuklukları, panik atak
  • Aile ilişkileri ve nesil çatışmaları

İlk Adımı Atmak

Yurt dışındayken destek aramak, çoğu zaman "acaba abartıyor muyum?" tereddüdüyle ertelenir. Oysa göçün getirdiği yük gerçektir ve adını koymak bile rahatlatıcı olabilir. İlk görüşme bir taahhüt değil; ihtiyaçlarınızı kendi dilinizde, yargılanmadan konuşabileceğiniz bir tanışma alanıdır.

Sık Sorulan Sorular

Türkiye'de mukim olmadım, hizmetinizden yararlanabilir miyim? Evet. Online terapi Türkiye'de mukim olma şartı aramaksızın sunulmaktadır.

Seans gizliliği nasıl sağlanır? Tüm görüşmeler uçtan uca şifreli platformlarda gerçekleşir. Bilgileriniz KVKK kapsamında korunur.

Türkiye'de psikolojik destek almamı bilenler olacak mı? Gizlilik ilkesi kapsamında seans bilgileriniz paylaşılmaz. Sizi tanıyan kimse hizmet aldığınızı bilemez.

Başlamak için randevu formumuzu doldurabilir veya WhatsApp'tan yazabilirsiniz.

Bu İçeriği Hazırlayan ve Kontrol Eden

Tıbbi Uyarı: Bu içerik yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır; tıbbi tanı veya tedavinin yerini tutmaz. Psikolojik belirtiler yaşıyorsanız lütfen lisanslı bir klinik psikolog veya psikiyatrist ile görüşünüz.

Profesyonel destek almak ister misiniz?

BPS üyesi klinik psikologlarımızla Antalya'da veya online olarak görüşebilirsiniz.

Devamı için

İlgili Yazılar

Yurt Dışındaki Türk Bireylere Yönelik Online Terapi Çözümleri
Online Terapi

Yurt Dışındaki Türk Bireylere Yönelik Online Terapi Çözümleri

Yurt dışında yaşayan Türk bireyler, yeni bir kültüre adapte olma sürecinde çeşitli psikolojik zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu zorluklar, dil bariyeri, kültürel uyumsuzluk ve sosyal izolasyon gibi fak

Uzm. Psk. Berk MeteGMBPsS5 dk

1 Mayıs 2025

Devamını oku
Online Terapi Her Durum İçin Uygun mu? Sınırlar ve İstisnalar
Online Terapi

Online Terapi Her Durum İçin Uygun mu? Sınırlar ve İstisnalar

Online terapi son yıllarda büyük ölçüde yaygınlaştı ve pek çok kişiye gerçek fayda sağladı. Ama her durum için her zaman doğru seçenek olmayabilir.

Uzm. Psk. Berk MeteGMBPsS2 dk

11 Eylül 2026

Devamını oku
Anksiyete için Online Terapi Almanın 5 Bilimsel Faydası
Anksiyete & KaygıOnline Terapi

Anksiyete için Online Terapi Almanın 5 Bilimsel Faydası

Anksiyete için online terapi almanın 5 bilimsel faydasını öğrenin. Mete Psikoloji, uzman klinik psikologlarla güvenli, etkili ve Türkçe destek sunar.

Uzm. Psk. Berk MeteGMBPsS5 dk

18 Haziran 2025

Devamını oku
Online Terapide Etik Sınırlar: Türkiye'de Neler Önemli?
Terapi EtiğiOnline Terapi

Online Terapide Etik Sınırlar: Türkiye'de Neler Önemli?

Online terapi, ulaşılabilirliği artırırken yeni etik soruları beraberinde getiriyor. Veri güvenliği, kriz anında müdahale, uzmanın yetki alanı ve bilgilendirilmiş rızanın Türkiye bağlamında nasıl ele alınması gerektiğine dair bir yazı.

Uzm. Psk. Berk MeteGMBPsS7 dk

10 Kasım 2026

Devamını oku
Manavgat'tan Online Terapi: Şehir Dışı Hastalar
Online Terapi

Manavgat'tan Online Terapi: Şehir Dışı Hastalar

Manavgat ve Side gibi merkeze uzak bölgelerden düzenli terapiye erişmek lojistik olarak zorlu olabilir. Online terapinin etkililiği, uygunluğu ve düzgün bir oturum kurmanın pratik adımları.

Uzm. Psk. Berk MeteGMBPsS4 dk

13 Ekim 2026

Devamını oku
Antalya'da Yabancı Sakinler İçin İngilizce Terapi
GenelOnline Terapi

Antalya'da Yabancı Sakinler İçin İngilizce Terapi

Antalya'da yaşayan İngilizce konuşan yabancı sakinler için psikoterapi süreci, kültür şoku ve uyum güçlükleriyle başa çıkma yolları ve BPS standartlarında İngilizce hizmet veren klinik psikolog seçim kriterleri ele alınıyor.

Uzm. Psk. Berk MeteGMBPsS4 dk

11 Ekim 2026

Devamını oku